Find the Main Idea in a Sentence in the Passage
1. A
2. A or E can be correct answers as they both convey the same general idea.
Choose the Best Summary Statement of the Main Idea
1. C
2. D
3. B
Identify the Best Title
1. Possible Answers: “Winning Hispanic Athletes,” “Hispanic Winners,” “Hispanics in Sports.”
2. Possible Answers: “Patriotic Music,” “Military Music,” “Patriotism through Music.”
Focus on Facts and Details
1. D
2. D
3. A
4. B
Draw Conclusions
1. B
2. A
Identify the Feeling or Mood of the Passage
1. D
2. Here are some words you should have circled: wrong, strange, sinister, dimly subtle aura of brooding evil, amazement, a moon weirdly different, baleful green, glowing with a stark malignant fire like that which lurks in the blazing heart of a giant emerald, glow of the intense green rays, desolate eerie beauty.
3. A
4. Here are some words you should have circled: dimpled face, shines like sweet oil, warm firelight, unbroken smile of fun, good humor, fills one’s heart with sunshine,
Focus on the Order of Events
1. A
2. I was worried about scoring well on my history test. I found a comfortable place to study and settled in for a long session. Opening my history book to Chapter 12, I started reading. I underlined the important points. After a few hours, I tested my knowledge of dates and people in the Civil War.
Identify the Author’s Purpose
1. B; C is a good answer, but not the best one.
2. D
3. Here are some words you could have circled: nerves were on edge, smell of ammonia, faintest of sounds, motion somewhere behind him, muscles were tensing, flung himself wildly, big and dark, slapped heavily down.
Distinguish between Facts and Opinions
1. 1. opinion 2. fact 3. fact 4. opinion
2. 1. opinion 2. fact 3. fact 4. fact 5. opinion
3. 1. opinion 2. fact 3. fact 4. fact
Paraphrase to Understand What You Are Reading
1. Possible Paraphrase: Architects are focusing on the pinecone as an example of a material that responds to heat and cold. When the temperature is cold, the pinecone remains tightly closed. When it is warm, it opens to let go it its seeds. This idea can be used to control temperature in a house.
2. Possible Paraphrase: On Suspension Day, October 14, banking was stopped. This was in response to the decreasing public faith in the banking systems and financial institutions. The hardest hit areas were in the East, where many banks closed in larger cities like New York, Baltimore and Philadelphia.
Compare and Contrast
1.
Make Inferences
1. A
2. B
Use Context Clues to Understand Unfamiliar Words
1. B
2. B
3. C
4. D
5. C
6. A
Know Root Words
1. cardiologist (heart doctor); cardiac (relating to the heart) cardiopulmonary (pertaining to the heart and lungs); cardiology (study of the heart)
2. chronological (in order of time); chronic (lasting a long time); synchronize (happening at the same time)
3. incline (a surface that leans or slopes); recline (lean back)
4. incognito (disguised so no one knows you); recognize (to discover that you know someone or something)
5. bicycle (a two-wheeled vehicle); cycle (something that is repeated); cyclone (a storm with circling winds)
6. dental (relating to teeth); dentist (tooth doctor)
7. geography (study of the Earth’s surface); geology (study of the structure of the Earth)
8. international (involving two or more countries); intersection (place where roads come together); intermurals (contest between two teams from different organizations)
9. illuminate (fill with light); luminous (radiating or reflecting light)
10. microbe (very small living thing); microchip (a tiny computer wafer); microscope (a device to see very small things)
11. omnipotent (having all the power); omniscient (knowing all things); omnivorous (eating all foods)
12. podiatrist (foot doctor); podium (small platform to stand on); tripod (a stand with three legs)
Recognize Prefixes and Their Meanings
Recognize Suffixes and Their Meanings
Identify Synonyms—Part 1
1. A
2. A
3. D
4. B
5. D
6. A
7. D
8. A
9. C
10. B
11. A
12. A
13. D
14. C
15. A
16. B
17. D
18. B
19. C
20. A
Identify Synonyms—Part 2
Build Your Vocabulary
Know (No) Homonyms
1. A
2. B
3. B
4. A
5. B
6. A
7. B
8. A
9. B
10. B
11. B
12. B
13. A
14. B
15. B
16. A
17. A
18. B
19. A
20. B
21. A
22. B
23. A
24. A
25. A
Know Antonyms
Watch for Words That Are Often Confused
1. B
2. A
3. B
4. A
5. A
6. B
7. B
8. B
9. A
10. B
11. A
12. A
13. B
14. A
15. C
Add and Subtract Accurately
1. 12
2. 15
3. 12
4. 17
5. 29
6. 31
7. 95
8. 106
9. 613
10. 1,887
11. 1,459
12. 2,241
13. 16
14. 129
15. 1,548
16. 25
17. 32
18. 1,354
19. 178
20. 1,112
21. 1,127
22. 1,151
23. 1,478
24. 2,809
25. 16,606
26. 12,305
27. 20,394
28. 6,695
29. 5
30. 6
31. 72
32. 200
33. 404
34. 700
35. 309
36. 11
37. 1,819
38. 611
39. 1,790
40. 8,775
Multiply Whole Numbers
1. 36
2. 56
3. 64
4. 72
5. 69
6. 264
7. 615
8. 1,476
9. 4,606
10. 144,243
11. 132
12. 7,722
13. 204,761
14. 247,604
15. 12,799,807
Divide Whole Numbers
1. 56
2. 25
3. 45
4. 5
5. 46
6. 222
7. 37
8. 897
9. 22
10. 468
11. 456
12. 13.6
13. 33.33
14. 40.75
15. 27
16. 111.75
17. 204
18. 116.17
19. 185.33
20. 2,739
21. 689
22. 914
23. 49
24. 24
25. 31
26. 247
27. 16
28. 19
29. 17
30. 941
Work with Positive and Negative Numbers
1. −15
2. −87
3. −9,998
4. 297
5. −24
6. −348
7. 18
8. 1,455
9. −27
10. −148
11. −22
12. 22
13. −25
14. −500
15. −500
Know Place Values and How to Round
1. 356,890
2. 100,000.5
3. 845,000
4. 234,592,000
5. 234,590,000
6. 235,000,000
7. 557,456.1
8. 557,500
9. 455.9
10. 455.88
Order Your Operations
1. 100
2. 19.75
3. 12
4. 30
5. 2
6. 144 + 18 = 162
7. 196 + 9 = 205
8. 8 + 3 − 10 = 1
9. 16 − 9 + 3 = 10
10. 4 + 4 − 13 = −5
11. 125 − 4 − 15 + 14 = 120
12. (4 + 16 − 10)2 = 102 = 100
Use Fractions and Decimals
5. 0.25
6. 0.33
7. 0.0625
8. 0.05
Understand Mixed Numbers
Add and Subtract Fractions, Mixed Numbers, and Decimals
6. 99.86
7. 33.46
10. 958.47
11. 4,484.32711
12. 38.287423
13. 0.06032
14. 0.065
Multiply and Divide Fractions, Mixed Numbers, and Decimals
3. 35.19
6. 1.38
8. 16.56
10. 102.87
11. 1.57
12. 3627.164
Convert between Percents, Fractions, and Decimals
1. 0.33
2. 0.625
6. 80%
7. 87.5%
8. 120%
Use Exponents and Roots
1. 16
2. 256
3. 12 or −12
4. 12 or −12
5. 7
6. 36
7. 27
8. 9
9. 9
10. 24 or −24
Use Scientific Notation
1. 6,770,000
2. 0.00000677
3. 8.77 × 10−6
4. 8.77 × 10−12
5. 1.233344 × 1021
6. 6.6 × 1015
7. 2.0 × 102
Identify and Understand the Mean, Median, and Mode
1. 500 ÷ 10 = 50
2. 967 ÷ 11 = 87.9
3. 82
4. (82 + 76) ÷ 2 = 79
5. 50
6. 50 and 76
Interpret Charts and Graphs
1. 74
2. Sal
3. 300
4. About 29%
5. 91
6. Weeks 5 and 10
7. 50
8. B
9. D
Understand and Solve Equations
1. 5x = 25; x = 5
2. 7x = 49; x = 7
3. 40x = 1200; x = 30
5. 9y − 3y = 24; 6y = 24; y = 4
7. x2 + 10x + 21
8. j2 + 4j − 12
9. (c + 10)(c − 2)
10. (g − 8)(g + 2)
Calculate Simple and Compound Interest
1. $1500 × 0.025 = $37.50; balance will be $1,537.50.
2. Year 1: $2,200 × 0.03 = $66
Year 2: $2,266 × 0.03 = $67.98
Year 3: $2,333.98 × 0.03 = $70.02
Year 4: $2,404 × 0.03 = $72.12 = $2,476.12
3. Year 5
Use Ratio and Proportion to Solve Problems
3. Change hours into minutes; 2 hours = 120 minutes and then set up the proportion.
5. 6.5 hours × 14 = 91 crates
Calculate Distance, Rate, and Time
1. 125 miles/hour × 8.75 hours = 1,093.75 miles
2. 68 ÷ 45 = 1.51 hours
3. 384,403 km ÷ 5 days = 76,880.6 km/day ÷ 24 = 3,203.36 km/hr
4. 14 × 45 = 630 miles
5. 2790 miles ÷ 55 = 50.73 miles/day
Determine Change and Percent Change
4. 2,500,000 ÷ 500,000 = 0.2 = 20%
5. $1700 × 0.30 = $510; $1700 − $510 = $1190
6. 25 ft × 0.40 = 10 ft; 25 ft + 10 ft = 35 ft.
Calculate the Probability of an Event
1. There are 1,000 possible outcomes. Rock + Country = 590 positive outcomes, so
Analyze Lines and Angles
1. 68°
2. 128°
3. ABE = 73° ABC = 107°
4. LMY = 50° so JMG = 50°
5. 140°
6. 140°
7. 40°
8. 40°
Understand the Characteristics of Triangles
1. x is 105°, so side c is the longest.
2. 75°
3. c2 = 130 or c is about 11.4 cm
Know the Characteristics of Quadrilaterals
1. All the angles measure 90°.
2. 34 + 34 = 68; 360 − 68 = 292; of 292 = 146, so angle b measures 146°.
3. C
4. 55°
5. 90°
Calculate the Perimeter of Polygons
1. 4.3 + 4.3 + 1.7 + 1.7 = 12 m at $10 = $120
2. 2 sides of 10 ft = 10 × 12 in = 120 in × 2 sides = 240 in
2 sides of 13 ft 6 in = 13 × 12 in = 156 in + 6 in = 162 in × 2 = 324 in
Total Amount = 240 in + 324 in = 564 in of molding.
Calculate the Area of Polygons
1. 12 × 20 = 240 ft2. 240 ÷ 200 = 1.2 gallons of paint
3. 150 ft2
4. 56 × 16 = 896 m2
5. 896 ÷ 4 = 224 m2/hr
6. 14 × 28 = 392 ft2
7. 392 ÷ 4 = 98 ft2/hr
8. 32 m2
9. 6 × 32 = 192 plants
10. 5 ft × 6 ft = 30 ft2
11. 7 ft × 8 ft = 56 ft2
Calculate the Volume and Surface Area of Solids
1. 6 × 18 × 9 = 972 in3; 972 in3 ÷ 512 = 1.898 or about 1.9 gallons of water.
2. 36 in × 18 in × 24 in = 15,552 in3. If you got this wrong, did you change 1 yd to 36 in?
3. 9 in × 11 in × 24 in = 2,376 in3.
4. This is a question on surface area using Surface Area = 2(lh) + 2(lw) + 2(wh). So 2(6 × 8) + 2(6 × 12) + 2(8 × 12) = 2(48) + 2(72) + 2(96) = 96 + 144 + 192 = 432 cm2.
5. 960 cubic feet
Calculate the Measures of a Circle, a Sphere, or a Cylinder
1. If the radius is 0.25 miles, the diameter is 0.5 miles. The circumference is 3.14 × 0.5 = 1.57 miles. Four times around is 6.28 miles.
2. The diameter is 14, so the radius is 7. Using the formula for area, 3.14 × (7)2 = 3.14 (49) = 153.86 sq ft or 153.86 ft2.
3. The diameter is 8 in, so the radius is 4. The formula is for a single balloon. Multiply by 10 = 2,679.5 in3 for all 10 balloons.
4. V = 3.14 (2)2 × 16 = 3.14 × 4 × 16 = 201 in3.
3.17.162.140