Elsa is 14 years old and Thor is 21 years old. | ||||||||||||||||
The grandmother is 84 years old. | ||||||||||||||||
If Jessica is x, the mother is x + 28, and the grandmother 2(x + 28) x + x + 28 + 2(x + 28) = 100 x = 4 The grandmother is 2(4 + 28) = 64 years old. | ||||||||||||||||
Answer: Eric is 39 years old and Lucas is 26 years old. | ||||||||||||||||
Michael is 12 years old. |
The number is 26. | |
The sun rose at 7:48 a.m. | |
The water level was 67.2 ft. | |
The population was 503. | |
Joan weighed 133 lbs. |
Call the integers x, x + 2, and x + 4 6 x = 5 (x + 2) x = 10 The largest integer is 14 | |
The integers are 45, 46, 47, and 48. | |
Call the integers x, x + 2, x + 4. 3x = x + 2 + x + 4 The integers are 6, 8, and 10. | |
The first odd integer is 7. | |
The even integers are 4, 6, and 8. |
Call the integers x and x + 1
The consecutive positive integers are 4 and 5. | |||||||||||||||||
x(x + 4) = 5
The numbers are –5 and –1 or 1 and 5. | |||||||||||||||||
The integers are –5 and –3 or 3 and 5. | |||||||||||||||||
The numbers are 9 and 27 or –9 and –27. | |||||||||||||||||
The numbers are –22 and –20 or 20 and 22. |
1000 + 1000(10%)(1/12) = 1008.33 1008.33 + 1008.33(10%)(1/12) = 1016.73 1016.73 + 1016.73(10%)(1/12) = 1025.20 1025.20 – 1000 = 25.20 Answer: The interest was $25.20. | |
500(1 + 2% ÷ 12)12 = 510.09 Answer: $510.09 – $500 = $10.09 | |
700(1 + 1.5% ÷ 365)365 = 710.58 Answer: $710.58 | |
12,000(1 + 12%)4 = 18,882.23 18,882.23 – 12,000 = 6,882.23 Answer: Barbara owes $6,882.23 | |
6800(1 + x%)5 = 10,000 (1 + x%)5 = 1.4706 Replace x by 6, 7, 8, 9 until you get a true statement. (1 + 8%)5 = 1.4693, which is approximately 1.47. |
Day-to-Day: 1500(1 + 0.5%)3 = 1522.61 Interest = 1522.61 – 1500 = 22.61 Credit Union: 1500(1 + 2.72% ÷ 4)12 = 1627.08 Interest = 1627.08 – 1500 = 127.08 127.08– 22.61 = 104.47 Answer: The Credit Union pays $104.47 more. |
Bought: 100 × $10 = $1000 Sold: 100 × $12.05 = $1205 Dividend: 4 × $1.25 = $5.00 Earnings: $1205 + $5.00 – $1000 = $210 Jim’s profit was $210. |
If Elsa is x, then Thor is x + 7 Equation: x + x + 7 = 35 Elsa is 14 years old and Thor is 21 years old. | ||||||||||||||||
I am x and my father is x + 41. x + 41 – 8 = 3(x + 5) x = 9 I am 9 years old. | ||||||||||||||||
| ||||||||||||||||
E + C + F = 61 E = C + 5 F = 6C C + 5 + C + 6C = 61 8C = 56 C = 7 Carl is 7 years old. | ||||||||||||||||
In x years: 6 + x + 3 + x + 1 + x = 0.8(40 + x) 3x + 10 = 32 + 0.8x 2.2x = 22 x = 10 In 10 years. |
Eva is 44 years old. | |
Susan is 12 years old and Jack is 15 years old. | |
If Carla is x, then Glenn is x + 6 years old. 2 (x + 6) + x = 57 x = 15 x + 6 = 21 Carla is 15 years old and Glenn is 21 years old. | |
Mary is 18 years old and Chris is 11 years old. | |
5R – 3S = S R = S – 2 Sig is 10 years old and Ray is 8 years old. |
A + V = 15 V = 1/2 A → 2V = A 2V + V = 15 3V = 15 V = 15 Victor is 5 and Adam is 10 years old. | |||||||||
Ina, Mina, and Mo are 24, 36, and 42 years old. | |||||||||
If Mark is x and Mindy is y, then x + y = 84 and 3x = 4y. Mark is 48 years old and Mindy is 36 years old. | |||||||||
Jim and Jon are 3x and 7x, respectively.
| |||||||||
David is 8 years old. |
The mother is now 38 years old. | |||||
Ellen is 10 years old. | |||||
John is 9 and Ed is 17 years old. | |||||
Ginger is 8 years old. | |||||
Bev is x and Ron is x + 6.
Bev is 30 and Ron is 36 years old. |
Phil is 27 years old. Reject –27 because an age cannot be negative. | |
Ronald is 20 and Liz is 22 years old. Reject the negative answers. | |
The older daughter is 23 years old. | |
The first perfect square is 452 = 2025. The mathematician will be 45 years old in 2025. In 2006 she will be 2025 – 2006 = 19 years younger or 45 – 19 = 26. The mathematician will be 26 years old in 2006. | |
S = L + 5 L2 + 2S = 58 L2 + 2L – 48 = 0 (L + 8)(L – 6) = 0 L =–8 Reject L = 6 Lucy is 6 years old. |
40 $3.85 stamps and 10 80¢ stamps | |
20 nickels and 40 dimes | |
32 nickels and 14 dimes | |
25 quarters and 2 dimes |
16 liters of the 20% solution | |||||||||||||||||
Multiply by 100:
Add 20oz. pure acid. | |||||||||||||||||
The punch has 19 % (rounded) of pomegranate juice. |
60 g of nickel | ||||||||||||||||
Add 200 g pure gold. |
A chicken has 2 legs and a sheep has 4 legs. Total number of heads: x + y = 22 Total number of legs; 2x + 4y = 58 Solve the system of equations: x = 15 and y = 7 There are 15 chickens and 7 sheep. | |||||
Selma has 60 $10 bills. | |||||
There were 7 $20 bills. | |||||
An adult ticket was $320. |
The gum cost 10¢ and the chocolate cost 15¢. | |||||||||||||
40 regular hours + 7 hours overtime = $390 42 regular hours + 8 hours overtime = $416 Kelly’s overtime rate is $10 per hour. |
5 min.: 60 min. = 1:12 | |||||||||||||
The pieces are 9 and 12 in. | |||||||||||||
3 women + 7 men = 10 total 7/10 of 4680 men = 3276 3/10 of 4680 women = 1404 There were 3276 men and 1404 women. | |||||||||||||
16 students + 1 professor = 17 total 1/17 of 3400 = 200 200 professors at the game. | |||||||||||||
8 women, 20 people, 12 men Men: women = 12:8 = 3:2 The ratio of men to women is 3:2. |
| |||||||||||||||||||||||||
25 Tbsp. = 25/16 cups = 1 9/16 cups | |||||||||||||||||||||||||
7 cans | |||||||||||||||||||||||||
14 Tbsp. are left. | |||||||||||||||||||||||||
3 1/8 pints |
4 mph | |||||||||||||
They meet after 2 hours, 30 miles from Carl’s house. | |||||||||||||
The speeds are 50 and 60 mph. | |||||||||||||
The difference between the rates is 1.54 mph. | |||||||||||||
Total trip: 400 miles 200/45 hr. = 4.4 hr. 200/55 hr. = 3.6 hr. Total time: 8 hours Average speed: 400/8 mph = 50 mph |
The car went on the dirt road for 1 hour. | |||||||||||||
They met after 1 2/7 hour or 1 hour 17 min. The time is then 11:57. | |||||||||||||
The new time is 3/4 of the old time, or 25% shorter. |
2 hours | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
40 minutes | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
x = 6 It takes Jonas 6 hours to do the job alone. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Alternate solution:
It would take Carl 24 hours to do the job alone. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
120 minutes |
The shape of the bar graph and frequency polygon will depend on the frequency of heads you obtain. | |||||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
|
| |
Men + Women over 65: 1,543,332 Total population: 8,837,496 | |
|
6/10 = 3/5, or 0.6 | |
Total number of minutes in 24 hours: 1440 minutes. Equal digits: 1.11,2.22, 3.33,4.44, 5.55, 11.11. 11.11 occurs once, the others twice during 24 hours. Probability: 11/1440 = 0.0076 or 0.76% |
5 × 4 × 3 × 2 × 1 = 120 ways | |
(2)(3)(2)(1) = 12 | |
(3)(2)(1)(1) = 6 | |
CIRCLE has 6 letters but 2 are the same. The number of arrangements is 6!/2! = 360 |
36 in. | |||||||||||||||
20.25 in.2 | |||||||||||||||
The area is 4 in.2 | |||||||||||||||
The sides are 4 in. and 8 in. | |||||||||||||||
Area of rectangle: 11.2 × 6 = 67.2 The area is 5% larger. |
10 units | |
25 units | |
The area is 6 in.2 3b/2 = 6 b = 4 This is a right triangle with the legs 3 in. and 4 in. | |
The missing leg is 4 units | |
The ladder is 18.3 ft. up on the wall. |
r = 10 | |
π · 1.5 · = 2 = 3π cm or about 9.4 cm. | |
The area is approximately 3.5 in.2 and the perimeter is 7.7 inches. | |
R = 5/8 in. r = 3/8 in. The area of the ring is R2 – r2. The area is π/4 sq. in. or 0.79 in.2. |
| |
| |
sin 30° = x/20 x = 10 | |
tan α = 5/5 α = 45 The angle is 45° | |
tan 60 = x/20 x = 34.6 The length of the flagpole is 34.6 ft. |
A is on the + y-axis B is on the – x-axis C is the origin where the axes cross D is in the IV quadrant E is in the II quadrant F is in the III quadrant | |
When the x-numbers are equal, the line between points is vertical. When the y-numbers are equal, the line is horizontal. |
Use the example as a model. The rectangle is 70. The triangles are 2, 6, 12, 13.5. The polygon is 36.5 square units. |
18.220.179.153